Arboga Karnevalen  25 år 2018

 

 

Program för Arbogakarnevalen 2018

 

Fredag den 8 juni

 

Kl. 12:00                                         Karnevalskommitten  hälsar alla välkomna till årets Karneval.

 

Kl. 12:00                                         Marknad öppnar i Ahlöfsparken

 

Kl.12:00                                          Matserveringar från Thailand, Bosnien, Chile och Syrien                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 

KL. 12:10- 15:00                           Musik med CD

 

Kl:15:00                                          Tivoli Peter Pan  öppnar

 

KL. 15:30                                        Arboga Dansskolans elever uppträder med Mia Nevala

 

Kl.15:30 17:00                               Musik med CD

 

KL.17::00                                        Christians pratshow med Marcus Olsson och Dogge Doggelito

 

Kl.18:30                                          Gitarrist från Thailand

 

Kl 19.30                                           Rockrullarna från Örebro

 

Kl. 20.00-20.45                             Stiletto Express uppträder

 

Kl.20:30-24:00                              Musik med DJ

 

Lördag den 9 juni

 

Kl. 11:00                                         Karnevalskommitten  hälsar alla välkomna till årets karneval och marknad, tivoli, och matservering öppnar.

 

Kl.11:00-13:00                              Barnprogram med: Fiskdamm, ansiktsmålning, barnlekar, frukt, godis, etc.

 

Kl.13:00-13:30                              Musik med Darian

 

Kl.13:30-14:40                              Bachatakurs med Karla De La Cruz

 

Kl.14:30-15:00                              Sång med Noi Ketsará

 

Kl.16:00                                          Karnevalståget startar

 

Kl. 17:30                                         Patricio Campos och Dage Asplund hälsar alla välkomna och gör en kortfattat historisk

berättelse om karnevalen.

 

Kl.17:40-19:00                              Dansgrupper uppträdande på scenen

 

Kl.19:00-20:00                              Prisutdelning av 1a, 2a, och 3e pris för bästa Karnevalsdräkt, bästa dansgrupp och bästa barngrupp.

 

Kl.20:00-24:00                              Musik med dansgruppen Latin Power

 

Kl.22.00                                            GINO VALERIO

 

Kl. 24:00                                         Årets Karneval avlutas

  

OBS. Styrelsen låter komma ut programmet för karnevalen med reservation att vissa ändringar kan

 

förekomma.